Właściwości pustaków ceramicznych
Pustak ceramiczny jest jednym z najpopularniejszych – obok cegły – materiałów do wznoszenia ścian budynków. Powstaje on w procesie wypalania gliny, można go więc uznać za produkt ekologiczny, ponieważ jego wytwarzanie nie ma negatywnego skutku na środowisko, a ponadto gotowy materiał nie wydziela żadnych toksycznych substancji. Jego właściwości termoizolacyjne są natomiast o wiele lepsze niż w przypadku cegły, a to z powodu mączki drzewnej lub trocin, dodawanych często do mieszanki przed wypalaniem. Ceramika zyskuje dzięki nim porowatą strukturę, która znacznie poprawia cieplne parametry produktu. Stąd też spotyka się powszechnie określenie ceramika poryzowana lub krócej – porotherm.
Jakie są cechy pustaków ceramicznych?
Pustaki ceramiczne są większe od cegieł i o wiele od nich lżejsze, co ma związek z charakterystycznymi otworami wewnątrz bloków. Dzięki specyficznej budowie tego materiału proces wznoszenia ścian przebiega szybko i sprawnie. Otwory mają także wpływ na izolację termiczną – dom z pustaków ceramicznych utrzymuje ciepło zimą, a w lecie bardzo powoli się nagrzewa. Materiał ten zapewnia także świetną izolację akustyczną. Pustaki ceramiczne są ognioodporne, co ma związek z procesem ich produkcji, ale nie są odporne na mróz, więc wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed kontaktem z wilgocią.
Z pustaków ceramicznych można z powodzeniem wznosić ściany zewnętrzne jedno-, jak i wielowarstwowe. Nadają się także do budowy konstrukcyjnych i działowych ścian wewnętrznych. Można również spotkać pustaki specjalnego przeznaczenia – kominowe oraz wentylacyjne. Bloki pustaków wykazują się wysoką wytrzymałością na ściskanie, mają też zdolność przenoszenia obciążeń. Warto jednak pamiętać, że ze względu na ich kruchość, mogą zostać łatwo uszkodzone podczas transportu.