W jaki sposób wzmocnić gładź gipsową na ścianie?
Gładź gipsowa to dość popularny sposób na wykończenia ścian w naszych domach czy mieszkaniach. Trzeba przyznać, że dobrze położona gładź wygląda naprawdę dobrze, a przy tym jest ekologiczna i nie zawiera żadnych sztucznych domieszek. Do tego nawet cienka jej warstwa pozwala uzyskać idealnie równe podłoże pod farbę. Jak jednak wzmocnić gładź gipsową, która została już położona na ścianie?
Dlaczego gładź gipsowa się osłabia?
Warto na samym początku wyjaśnić, dlaczego w ogóle gładź gipsowa może uleć osłabieniu. Spowodowane może być to wieloma czynnikami. Sama gładź gipsowa może zostać źle dobrana. Również jej niewłaściwe położenie może przyczyniać się do osłabienia jej struktury. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy występuje zbyt duże zawilgocenie albo nieodpowiednio zostało przygotowane podłoże pod gładź. Właśnie ta ostatnia sprawa bywa przyczyną tego, że gładź gipsowa traci swoje parametry wytrzymałościowe, osłabia się, a w rezultacie pyli a nawet pęka lub powstają na niej zarysowania. Zatem jeśli chcemy sprawdzić, czy przypadkiem nasza gładź nie wymaga wzmocnienia, warto po prostu przejechać po niej ręką. Słaby tynk pozostanie na niej w postaci pyłu i będzie to oznaka, że warto zacząć myśleć o wzmocnieniu ściany.
Wzmocnienie gładzi gipsowej
Jak jednak wzmocnić gładź gipsową, gdy zauważymy, że uległa ona osłabieniu? Przede wszystkim pamiętajmy, aby przy każdej pracy związanej ze ścianą odpowiednio ją zagruntować. Czasem ze względu na pozorne oszczędności niektórzy rezygnują z odpowiedniego gruntowania. To duży błąd, który potem może okazać się bardzo trudny do naprawienia. Zatem pierwsza sprawa to dokładne zagruntowanie ściany dobrym środkiem gruntującym. To ważne, ponieważ porządne produkty tego typu wzmacniają zarówno gładzie gipsowe, jak i powierzchniowo osłabione tynki. Do tego preparaty takie w znacznym stopniu minimalizują możliwość powstawania pęcherzy czy też wykwitów solnych. Poza tym dobrze zabezpieczone podłoże będzie lepiej znosiło różne warunki atmosferyczne.
Natomiast aby usunąć rysy oraz pęknięcia, w powłoce gipsowej można użyć elastycznej masy szpachlowej, która zawiera włókno szklane. Zapobiega ona powstawaniu nowych rys, a te, które już istnieją, można uzupełnić. Miejsca narażone na obtłuczenia warto także zabezpieczyć profilami.