Podstawy murowania ścian. Co warto wiedzieć?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że murowanie ścian nie jest trudne, ponieważ niezależnie od użytego materiału podstawowe czynności wykonuje się w taki sam tradycyjny sposób. Jednak całość procesu okazuje się bardziej skomplikowana, dlatego przed samodzielnym podjęciem się murowania powinieneś dokładnie zapoznać się z teorią.
Rodzaj materiału, spoiwa i grubości ścian
Zanim przystąpisz do murowania, musisz ustalić, z jakiego materiału będziesz korzystać, jakiej zaprawy użyjesz i ile planujesz stworzyć warstw. Ściany jednowarstwowe wymagają zastosowania materiałów o lepszej izolacji cieplnej, natomiast ściany z trzech warstw są mało popularne ze względu na większą potrzebę miejsca. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są ściany dwuwarstwowe, czyli mur ocieplony za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. W tym celu stosuje się:
- pustaki ceramiczne,
- pustaki keramzytowe,
- bloczki silikatowe,
- bloczki z betonu komórkowego.
Jako spoiwo można wybrać klasyczną zaprawę betonową lub bardziej plastyczną zaprawę cementowo-wapienną. W przypadku wąskich spoin lepiej sprawdzą się zaprawy klejące lub pianka poliuretanowa.
Pierwsza warstwa i narożniki
Zanim przystąpisz do właściwej pracy, za pomocą poziomej izolacji przeciwwilgociowej zabezpiecz fundamenty w miejscu styku ze ścianą zewnętrzną. Ściany wznosi się na pasie papy izolacyjnej przyklejonej do podłoża na zimno. Pierwszą warstwę należy układać na tradycyjnej zaprawie cementowej grubości 2-3 cm. Jej konsystencja musi zapewnić idealnie równy poziom. Następnie trzeba zadbać o narożniki zewnętrzne domu. W tym celu ułóż trzy warstwy cegieł, pustaków lub bloczków na zasadzie piramidy. Pierwsze elementy osadza się na zaprawie cementowej. Po nich można już używać wybranego spoiwa głównego. Aby zapewnić poziom dla ścian, na narożnikach poprowadź sznurek murarski lub skorzystaj z poziomicy laserowej. Na tym etapie możesz skorygować położenie najniższych elementów, ponieważ kolejny krok to odczekanie, aż zaprawa stwardnieje. W przeciwnym wypadku wyższe warstwy mogłyby spowodować zapadanie się warstw niższych.
Kolejne etapy murowania ścian
Po około 2 godzinach możesz wziąć się za murowanie. Kolejne warstwy zaprawy są cieńsze niż pierwsza. Równanie poszczególnych elementów wykonuje się za pomocą gumowego młotka, który nie zniszczy wrażliwych powierzchni. Następny etap jest wtedy, gdy zbliżysz się do wysokości okien. Ich wymiary muszą być zgodne z projektem domu. Wszystkie górne krawędzie powinny znajdować się na jednej wysokości, co można osiągnąć za pomocą sznurka murarskiego lub poziomicy laserowej. By zapobiec pęknięciom w otworach okiennych można użyć prętów zbrojeniowych lub siatek. W celu równomiernego rozkładania się ciężaru należy przeprowadzić wiązanie muru, czyli układać cegły w tzw. zakładkę. Ściany sięgające górnego poziomu okien i drzwi muszą zostać zabudowane nadprożem. Wykonuje się je poprzez wylewanie lub stosowanie gotowych elementów prefabrykowanych.