Najpopularniejsze gatunki stali zbrojeniowej
Podstawowym składnikiem konstrukcji budowlanych jest beton. Choć ma on dobre parametry użytkowe, to wznoszenie większości obiektów wymaga także zastosowania elementów o zwiększonej wytrzymałości. Są one niezbędne zwłaszcza w przypadku fundamentów, nadproży i stropów oraz wieńców. Sposobem na uzyskanie materiału o potrzebnych parametrach jest wzmacnianie betonu stalą zbrojeniową. Przyjrzyjmy się bliżej postaci, w której jest ona używana i zobaczmy, jakie gatunki stali są wykorzystywane najczęściej.
Co daje zbrojenie i w jaki sposób się je wykonuje?
Beton odznacza się wysoką odpornością na ściskanie, znakomicie sprawdza się więc przy wykonywaniu takich elementów jak ściany. Jednocześnie niezbyt dobrze radzi sobie z siłami rozciągającymi – elementy o dużej długości lub powierzchni umieszczone poziomo będą więc narażone na przyspieszone zniszczenie. Dotyczy to np. filarów oraz stropów. Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie do betonu stali, która z kolei świetnie znosi działanie sił rozciągających. Pręty zbrojeniowe umieszczane w betonie powodują, że struktura staje się o wiele bardziej wytrzymała.
Z jakiej stali powstają pręty zbrojeniowe?
Stal używana do produkcji prętów to stal niskowęglowa. Tradycyjnie do produkcji stali wykorzystuje się gatunku, które spełniają odpowiednie wymogi wytrzymałościowe. Stal zbrojeniową dzieli się na 5 klas według jej granicy plastyczności, czyli wartość siły, która doprowadza do przekroczenia sprężystości materiału i powoduje jego trwałe odkształcenie. W klasie A-0 będzie to stal St0S-b. Przy klasie A-I pręty zbrojeniowe będą wykonane ze stali St3SX-b, St3SY-b albo St3S-b. Jeśli chodzi o klasę A-II, materiałem może być stal St50B albo 18G2-b, jak również 20G2Y-b. Dla klasy A-III przewidziano stale 25G2S, 35G2Y lub 34GS, a także RB 400 i RB 400 W. W najwyższej klasie wytrzymałościowej A-IIIN znajdzie się stal 20G2VY-b, a także RB 500 i RB 500 W. Stal może być też dzielona na klasy wg ciągliwości. Klasa A to stal B500A, klasa B B500B, RB500W oraz BSt500S, a klasa C to B500SP.