Jak uniknąć mostków termicznych przy budowie domu?
Wysokiej jakości materiały o dobrych parametrach termoizolacyjnych na nic się zdadzą, jeśli dopuścimy do powstania wolnych miejsc w przegrodach zewnętrznych budynków, które będą przepuszczać ciepło. W tym artykule przeczytasz, jak najczęściej powstają mostki termiczne i jakie są sposoby na to, by uniknąć ich podczas budowy domu.
Mostki w izolacji
Mostki termiczne przeważnie powstają w trakcie budowy, ale zdarza się, że ich przyczyna znajduje się już w projekcie. Ma to związek z brakiem detali lub brakiem wyczerpujących informacji na ich temat. Mostki termiczne najczęściej występują w węzłach konstrukcyjnych, gdzie jest połączenie dachu i ścian lub osadzenie okien. Mogą pojawić się także na mocno rozczłonkowanej powierzchni przegród zewnętrznych licznych załamaniach. Reasumując, mniejsze ryzyko powstania mostków termicznych będzie w domach o prostych bryłach bez balkonów, wykusz i lukarn. Jest wiele sposobów, które zmniejszają ryzyko powstania mostków termicznych. Najważniejszy z nich to właściwe położenie izolacji cieplnej. Musi ona tworzyć nieprzerwaną strukturę bez przerw, pocięć i przebić. Izolacje poszczególnych części domu powinny się ze sobą łączyć w sposób ciągły na całej długości. Zalicza się do tego izolację dachu i ścian zewnętrznych, a także ściany podziemnych i nadziemnych części budynku.
Mostki w murach, oknach i na poddaszu
Mostki termiczne powstają przez użycie niewłaściwych materiałów lub niedokładną pracę murarzy. Aby tego uniknąć, mury powinny być wznoszone według wytycznych producentów materiałów budowlanych. Zbyt grube spoiny lub źle spasowane pustaki także mogą prowadzić do powstania mostków. Łatwo je stworzyć również podczas ocieplania poddasza. Wełnę mineralną układa się w dwóch warstwach. Pierwszą między belkami a drugą prostopadle poniżej. Ocieplenie poddasza wykonane tylko między krokwiami stworzy liniowe mostki termiczne ze względu na sąsiadujące z wełną drewno, które ma niższy współczynnik izolacyjności. Mostki cieplne często pojawiają się przez nieprawidłowy montaż stolarki okiennej. Okna najczęściej osadza się przy zewnętrznym licu muru przy użyciu termoizolacji z pianki PUR. Jeśli są montowane na krawędzi muru, należy pamiętać o węglarkach.
Mostki na balkonach
Duży mostek termiczny może pojawić się na balkonie. Aby tego uniknąć, płyta balkonowa powinna być obłożona materiałem termoizolacyjnym z dołu, z góry i po bokach. Jednak wtedy istnieje ryzyko powstania mostków punktowych. Dlatego też w domach energooszczędnych rezygnuje się z balkonów. Można także zastosować łącznik do termicznego rozdzielania wystających elementów konstrukcji. Punktowe mostki pojawią się podczas mocowania stalowych balustrad, daszków czy anten. Ich minimalizacja następuje przez użycie klocków z drewna lub kawałków wodoodpornej sklejki.
Podczas budowy domu można zminimalizować występowanie mostków cieplnych, lecz często nie da się ich całkowicie uniknąć. W większości domów jednorodzinnych należy zwracać uwagę na to, by nie powstały w najbardziej newralgicznych miejscach. W budynkach energooszczędnych trzeba przykładać większą uwagę do ich występowania.