Jak prawidłowo malować płyty OSB?
Płyty OSB mają bardzo szerokie zastosowanie. Używa się ich do tworzenia więźb i podbitek dachowych, ścian, podłóg i poddaszy. Coraz częściej są wykorzystywane do wykańczania wnętrz i mogą służyć za elementy meblowe. Wiele osób szuka fachowych porad na ich temat. Jak to zrobić, żeby pomalować płytę w taki sposób, aby powłoka dobrze pokryła i w późniejszym czasie nie odpadała? Żeby malowanie poszło szybko i sprawnie.
Przygotowanie płyty OSB do malowania
Aby dopasować płytę OSB do wizji pomieszczenia decydujemy się na jej pomalowanie. Płyta OSB to materiał, który pozyskuje się poprzez sprasowanie podłużnych wiórów drewnianych pod wpływem wysokiego ciśnienia i podwyższonej temperatury. Przed jej pomalowaniem należy ją odpowiednio przygotować, gdyż duża zawartość żywicy, lakierów zabezpieczających oraz wosku utrudnia przyjęcie farby. Przed malowaniem płyty należy pozostawić ją w pozycji poziomej na 48 godzin, oczyścić oraz pozbawić pyłu całą powierzchnię. Kolejnym krokiem jest pokrycie żywicą polimerową rozcieńczoną acetonem. Dokładnie wygładzamy wysuszoną płytę papierem ściernym o drobnej gradacji. Wykonując wszystkie czynności musimy uważać, aby nie naruszyć struktury płyty. Na końcu nakładamy grunt oraz farbę podkładową do drewna. Starannie wykonujemy wszystkie czynności, aby nie uszkodzić płyty.
Jak malujemy OSB?
Aby uzyskać oczekiwany efekt do malowania płyty możemy wykorzystać praktyczny wałek lub płaski pędzel z równym włosiem. Najpierw nakładamy pierwszą, cienką warstwę, a kolejne będą już nieco grubsze. Ilość warstw zależy od momentu uzyskania całkowitego pokrycia. Jeśli chcesz uzyskać powierzchnię idealnie gładką, po każdym malowaniu możesz ją delikatnie wygładzić. Pomalowana płyta nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia.
Czym malujemy płytę OSB?
W zasadzie można użyć każdego produktu do powierzchni drewnianych i drewnopodobnych. Jednak warto zainwestować w farbę chemoutwardzalną.