Jak powstają współczesne lepianki?
Obecnie można zaobserwować bardzo wyraźne trendy proekologiczne niemalże w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w budownictwie. Coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne domy, których zarówno konstrukcja, jak i eksploatacja są niezwykle przyjazne środowisku naturalnemu. Tego rodzaju domy mogą być zbudowane z bali drewnianych, materiałów recyklingowych (cegły z rozbiórki, stare dachówki lub belki) albo gliny i słomy. Te ostatnie – współczesne lepianki – są szczególnie godne uwagi.
Z czego zbudowana jest lepianka?
Chociaż współczesne lepianki, czyli ekologiczne domy z gliny, wykorzystują bardzo starą technologię, komfort ich użytkowania może być bardzo wysoki. Materiałem budulcowym są pustaki powstałe z połączenia gliny i słomy w odpowiednich proporcjach. W początkowej fazie stawia się drewniany szkielet domu, który następnie wypełnia się glinianymi pustakami. Lepiankę budowlaną wznosi się szybko, jest tania i solidna. Glina łatwo poddaje się formowaniu, dzięki czemu tak bryłę, jak i wnętrze można dowolnie modelować, by osiągnąć pożądany efekt estetyczny. Ekologiczne domy tego typu spełniają wszystkie najważniejsze wymagania sztuki budowlanej, pozostając jednak w alternatywie do współczesnej architektury, która niestety nie jest obojętna dla planety.
Zalety domów z gliny
Materiały wykorzystywane do budowy lepianek, w odróżnieniu od typowych technologii, nie wymagają przetwarzania. Drewno, glina i słoma są w pełni biodegradowalne, a budowa nie emituje dwutlenku węgla. Grube ściany domu gwarantują dobrą izolację, co pozwala utrzymać chłód w lecie i ciepło zimą. Materiał „oddycha” i w ten sposób pomaga utrzymać optymalną wilgotność, dzięki czemu ściany pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Gliniane tynki pozwalają także uniknąć pleśni i grzybów.