Jak odświeżyć mieszkanie pod wynajem?
Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania i przeprowadzamy się, a nie mamy potrzeby sprzedawania go, możemy je wynająć. Przed tym warto jednak je odświeżyć. Podobnie należy zrobić po każdym długotrwałym wynajmowaniu. Co należy zrobić?
Wynajem a większe prace
Odświeżenie mieszkania to ogólny termin, na który składa się szereg rozmaitych czynności i zabiegów. Warto zacząć od najpoważniejszych prac, wśród których znajduje się wymiana instalacji grzewczej, wodnej czy elektrycznej. Wiele zależy od stanu i choć nie trzeba tego robić zbyt często, to przed wynajęciem warto sprawdzić przewody. Kolejną sprawą jest kształt ścian, ich stopień wyrównania. To samo dotyczy sufitów. Płyty gipsowo-kartonowe od firmy GUT-BUD to najprostszy sposób ukrycia niedoskonałości i uzyskania równej powierzchni i to w krótkim czasie. W ten sposób traci się co prawda kilka centymetrów mieszkania, ale warto rozważyć ten wariant, zwłaszcza przy większych metrażach. Jeśli w naszej ocenie płytki podłogowe, kafle naścienne czy panele są w złym stanie, wówczas należy je wymienić. Podobnie w przypadku stolarki okiennej i drzwiowej. Tego typu prace przeprowadza się raz na kilka lat. Jednak zawsze trzeba mieć to na uwadze, żeby później nie występowały żadne problemy, które będą nam zgłaszać wynajmujący lub sąsiedzi.
Lekkie odświeżenie
Jeśli nasze mieszkanie jest ogólnie w dobrym stanie, to nie ma potrzeby przeprowadzania większych remontów. Do lżejszych prac zaliczyć należy przede wszystkim umycie ścian i sufitów oraz w razie konieczności ich pomalowanie, co zdarza się przy większych zabrudzeniach. Alternatywą jest także tapetowanie, które pomoże ukryć pewne zarysowania. Należy także zlecić pranie dywanów oraz tapicerki sofy i krzeseł. Można rozważyć wymianę mebli, sprzętu AGD. Warto wcześniej sprawdzić, czy drzwi nie skrzypią, a zamki i klamki poprawnie działają, jeśli nie, to dobrze jest je naoliwić. Dla pozbycia się nieprzyjemnych zapachów można przeprowadzić ozonowanie, które pomoże zdezynfekować mieszkanie.