Jak odróżnić ścianę działową od ściany nośnej?
Remont domu czy mieszkania – szczególnie remont gruntowny – może dać nam sposobność powiększenia naszej przestrzeni poprzez wyburzenie lub przesunięcie ścian. To proces dość popularny, ponieważ relatywnie tanim kosztem możemy całkowicie zmienić rozkład naszych pomieszczeń użytkowych – niektóre z nich zmniejszyć, inne być może powiększyć albo zrobić dodatkowe pomieszczenie, jeśli tylko wymaga tego sytuacja i taką mamy potrzebę. Jednak wszelkie remonty i prace związane z ingerencją w ściany budynku wymagają dokładnego sprawdzenia czy nie zamierzamy naruszyć lub zupełnie zlikwidować ściany nośnej. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić wręcz do katastrofy budowlanej. O ile w nowszym budownictwie nie ma raczej z tym problemu, o tyle starsze budynki mogą już wymagać przyjrzenia się tej sprawie. Jak zatem odróżnić ścianę działową od ściany nośnej? W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak najlepiej to zrobić!
Ściana nośna a ściana działowa – różnice
Warto na samym początku dobrze ustalić czym różnią się od siebie ściany nośne i działowe. Otóż, ściana nośna, jak sama nazwa wskazuje, to ważny element konstrukcyjny budynku. Ściana taka w rzeczywistości przenosi obciążenia z dachu, stropu, ścian wyższych kondygnacji czy balkonów na fundament i inne elementy domu, dlatego są to najważniejsze ściany domu i w żadnym wypadku nie powinno się w nie ingerować. Dlaczego? Ponieważ ściany tego typu muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne, które zwykle określone są precyzyjnymi przepisami. Dotyczyć one mogą między innymi odpowiedniej nośności, izolacji termicznej i akustycznej, a także odporności ogniowej. Same materiały budowlane, z jakich została wykonana ściana nośna, zależą oczywiście od technologii budowy budynku, ale także nie są one przypadkowe.
Ściana działowa to natomiast nic innego jak przegroda wewnętrzna, której głównym zadaniem jest oddzielanie pomieszczeń. Ściany te nie muszą być tak wytrzymałe jak ściany nośne, ponieważ przenoszą one wyłącznie ciężar własny oraz ewentualnych zamocowanych na nich elementów. Nie pełnią więc funkcji konstrukcyjnych budynku. Ze względu na mniejszą wytrzymałość są one przeważnie stawiane w drugim etapie, co zapobiega ich pęknięciom czy innym uszkodzeniom.
Jak sprawdzić rodzaj ściany?
Różnica w przeznaczeniu i wykonaniu wspomnianych wyżej ścian jest na tyle duża, że nie może być tutaj mowy o nawet małej pomyłce. Szczególnie ważne jest to w starym budownictwie, gdzie często teoria mijała się z praktyką, a remonty czy zmiany dokonywane we wnętrzach mogły w ogóle nie być naniesione na plan budynku. Do tego, same domy miały adaptowane tak zwane “dobudówki” i czasem ściana w środku budynku mogła być ścianą nośną, a nie działową. Warto zatem dobrze sprawdzić, z jaką ścianą mamy do czynienia zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac. Jak to zrobić? Sposobów mamy kilka. Pierwszy z nich to sprawdzenie układu ścian na wszystkich kondygnacjach. Ściany z niższych kondygnacji, na których nie opierają się ściany z tych wyższych, prawdopodobnie są jedynie ścianami działowymi.
Druga metoda polega na skuciu niewielkiego fragmentu tynku przy łączeniu ściany i stropu. Zaprawa na ostatniej warstwie cegieł świadczy przeważnie o tym, że mamy do czynienia ze ścianą działową, a nie nośną. Wynika to z faktu, że ściana działowa przeważnie ma pozostawioną tak zwaną dylatację.
Inna metoda to sprawdzenie grubości ścian. Najlepiej zmierzyć je w ościeżnicy drzwiowej lub przewiercić ścianę i sprawdzić, jak głęboki jest otwór. Ściana działowa ma najczęściej do 16 cm grubości z tynkiem, natomiast ściany nośne są grubsze nawet o 10 cm.
Oczywiście wymienione wyżej wskazówki mogą posłużyć nam jedynie do wstępnych planów modernizacyjnych. Pamiętajmy, że tylko konstruktor z odpowiednimi uprawnieniami może nam jednoznacznie określić, z jaką ścianą mamy do czynienia. Nie ma co ryzykować i nie będąc pewnym ingerować w ścianę. Koszty wynikające z niewłaściwej oceny mogą być bardzo duże, nie mówiąc już o niebezpieczeństwie wynikającym z naruszenia ściany, która pełni rolę nośną całego budynku.